
Nadpotliwość
Toksyna botulinowa - botoks
01
Leczenie nadpotliwości
Pocenie się jest naturalną reakcją ochronną organizmu człowieka, która pojawia się podczas wysiłku fizycznego, w sytuacjach stresowych, przy wyższych temperaturach otoczenia, przy zmianach hormonalnych w organizmie itp. Pocenie się jest sprawą indywidualną i uzależnioną od wielu czynników, m.in. liczby gruczołów potowych. w skórze, osobliwości odżywiania, dziedziczenia lub stosowania niektórych leków. W przypadku patologicznej potliwości rozpoznaje się nadmierną potliwość lub wzmożone pocenie.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nadmiernej potliwości są zastrzyki z toksyny botulinowej. Działanie toksyny botulinowej objawia się blokowaniem impulsów nerwowych do gruczołów potowych skóry, hamowaniem ich aktywności i znacznym ograniczeniem wytwarzania potu. Zabieg można wykonać w okolicy pach, czoła, dłoni lub stóp. Co więcej, zabieg w jednym regionie może skutkować zmniejszeniem liczby świadczeń w innych problematycznych regionach.
02
Procedura
Znieczulenie: wrażliwość nakłuć zmniejsza się za pomocą środków znieczulających resorpcyjnych, znieczulenia drutowego lub dożylnego znieczulenia uspokajającego.
03
Czas zabiegu
Zabieg trwa około 15-60 minut w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi.
04
Wynik
Silne pocenie stopniowo ustępuje w ciągu 2-4 dni od zabiegu, a pełny efekt można zauważyć po 1-2 tygodniach. Wpływ zastrzyków na pocenie utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Później gruczoły potowe odzyskują swoją aktywność, dlatego zaleca się powtarzanie zastrzyków, aby utrzymać niższą potliwość organizmu.
05
Przed i po zabiegu
Po zabiegu nie odczuwa się znacznego, fizjologicznego dyskomfortu, można więc tego samego dnia umyć się, uprawiać sport i wykonywać inne zwykłe czynności. Nie wolno masować miejsca wstrzyknięcia przez 24 godziny po zabiegu, zaleca się unikanie bezpośredniego światła słonecznego, solarium i sauny przez około 1 tydzień.